Čím impregnovat?
K dostání jsou impregnační roztoky (například Bochemit QB či Lignofix E-Profi), koupíte je ve většině hobby marketů nebo na internetu. Ideální možností je samozřejmě kontaktování odborníků. Protože nemají tak vysokou účinnost jako přípravky pro profesionální použití (Xilix gel nebo Serpol gel)
Způsoby impregnace
Impregnovat můžeme buď nástřikem, natřením, nebo tlakovacím strojem. Natřením se impregnační přípravek nedostane moc hluboko, proto se doporučuje jen u tenčího dřeva, například prken. Může se zdát, že natření zvládnete sami, ale je lepší nechat práci na odborníkovi – je totiž nutné správně načasovat jednotlivé vrstvy, odhadnout množství roztoku a zda stačí nátěr, nebo bude za potřebí tlaková impregnace. Tu může opravdu provádět pouze odborník. Sami byste mohli trámy dokonce znehodnotit! Pro tlakovou impregnaci je za potřebí navrtání děr v přesně daných rozestupech, aby se roztok dostal do celé hloubky dřeva.
Pokud se roztok nedostane do dřeva všude, larvy se jednoduše přesunou tam, kde není. To může znamenat, že místo, abyste zabránili zkáze dřeva, přesunete škůdce do jeho středu.
Impregnace starého dřeva
I již stojící stavby je nutné impregnovat. Impregnaci je potřeba opakovat, ideálně jednou za 5 let, protože efekt účinných látek postupem času klesá. Dřevo je nutné mechanicky očistit, následně zhodnotit, zda je nutné chemické čištění a přistoupit k impregnaci. I tuto práci je vhodné nechat na odborníkovi. Posoudí, jaký je nejlepší postup impregnace a zároveň zkontroluje, zda dřevo není již napadené – to laikovi často unikne.