Vývojová stádia červotoče
Vajíčko
Samička červotoče naklade vajíčka do prasklin dřeva, starých výletových otvorů nebo na dostatečně hrubou plochu. Najednou jich naklade v průměru 50, každé vajíčko má cca 0.5 mm.
Larva
Za 14 až 21 dní se z vajíčka vylíhne larva. V tento moment začíná červotoč škodit, protože larva pro svůj vývoj potřebuje energii, kterou získává požíráním dřeva. Vytváří tak chodbičky ve dřevě, které za sebou ucpává tzv. požerky. Tyto chodbičky najdeme nejčastěji hned pod kůrou, ve vyšším stádiu napadení již ale i v hloubce dřeva. Ve stádiu larvy červotoč zůstává 2 až 3 roky.
Zakuklení
Pro zakuklení se larva přesune těsně pod povrch dřeva, kde setrvá 2 až 3 týdny. Před zakuklením si připraví výletový otvor, který ucpe dřevěnými pilinami.
Dospělec
Dospělec je 2 až 2,5mm dlouhý a po vykuklení (na jaře) se dostává ven ze dřeva výletovým otvorem o šířce cca 1 mm a rojí se venku, následně klade nová vajíčka do dalšího dřeva. V období rojení je hmyz nejzranitelnější a je huben postřiky. Výletové otvory jsou často prvním znamením napadení dřeva.